ÇANAKKALE ZAFERİ - 3 Nolu Zafer Aile Sağlığı Merkezi
ÇANAKKALE ZAFERİ
19 Mart 2018 Pazartesi - 23:30
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
anakkale-zafer

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 103. yıldönümünde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi hürmet ve rahmetle yad ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Habere Ait Detayı Görmek İçin Tıklayınız...

D VİTAMİNİ VE KANSER

D vitamini ve kanser

"Dr.
 

 Dr. Cemal Nuri GÜRBÜZ

 drcemalnuri@bursahaber.com

 18 Mart 2018, 00:34

 900 kez okundu.

   

   
 

Japonya'da yapılan çalışmalardan elde edilen kanıtlar kandaki D vitamini düzeyi yükseldikçe kanser riskinin daha az olduğunu ortaya çıkarmış bulunuyor.
Özellikle yaşlılar, kilolu kişiler, güneş ışığından yeterince yararlanamayanlar, cilt rengi koyu olanlar ve başta şeker hastalığı olmak üzere kronik hastalıkları olanlar muhtemel bir  D vitamini eksikliği bakımından tetkik edilmelidir.
D vitamin eksikliğinin risklerinden ve hangi durumlarda görülebileceğinden bahsetmiş olduğum, 28 Ağustos 2016 tarihinde yine bu sütunlarda yayınlanmış olan Güneşten gelen sağlık isimli makaleme göz atmanızın tam sırasıdır.
Japonya'daki Halk Sağlığı ve Ulusal Kanser Merkezi isimli kuruluşta Dr. Taiki Yamaji başkanlığındaki bir araştırma grubu tarafından yapılmış olan ve kanser ile kandaki D vitamini düzeyi arasındaki bağlantıyı ortaya koyan bir çalışma 8 Mart 2018 de ünlü tıp dergisi The BMJ de yayınlandı.
Yaşları 40 ile 69 arasında değişen yaklaşık 33 bin Japon, ortalama 16 yıl boyunca izlenmiş.
Çalışmanın başında bu kişilerin kanlarındaki D vitamini düzeyi ölçülüp bu vitaminin düzeyi bakımından en düşükten en yükseğe olmak üzere dört grup oluşturulmuş.
Çalışma süresi boyunca bu kişilerden 3301 ine yeni kanser tanısı konmuş.
En düşük D vitamini düzeyine sahip olanlarla kıyaslandığında en yüksek D vitamini düzeyine sahip olanlarda yüzde 20 daha az yeni kanser tanısı konmuş.
Karaciğer kanseri için risk azalması erkeklerde daha da belirgin olmak üzere yüzde 50’ye ulaşmış.
Akciğer ve prostat kanseri riski ile D vitamini düzeyi arasında ise bağlantı olmadığı görülmüş.
Kansere neden olabilecek tüm faktörler dikkate alınarak çalışmadan hatalı sonuç çıkarılması riskinin önüne geçilmeye çalışılmış olsa da araştırmacılar elde ettikleri sonuçların gözlemsel çalışma türünde olduğunu, daha kapsamlı ve daha ileri çalışmalar yapılması gerektiğini açıklamayı da ihmal etmemişler.
D vitamininin kansere karşı koruyucu cephede yer aldığına dair hipotezlere bir kez daha dikkat çekmiş olduklarını söyleyen Dr. Yamaji, bunu başarmak için kandaki D vitamini düzeyinin ne kadar olması gerektiği konusunda da çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtmiş.
Güneşli ve sağlıklı günler diliyorum sizlere.

Etiketler : Çanakkale zaferi,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.